Ту-142М3

Дальній протичовновий літак

Протичовновий літак далекої дії Ту-142МЗ був найбільшим не лише в морській авіації СРСР, але і в світі: розмах його крил - майже 50 метрів, а загальна потужність чотирьох двигунів - 60 тисяч кінських сил! Він призначений для пошуку і знищення підводних човнів з ядерними ракетами на просторах світового океану.

Поява підводних човнів з ядерними ракетами змусила розробляти засоби для їх пошуку і знищення. Найбільш універсальним і мобільним з них є літак, оснащений спеціальними комплексами виявлення і поразки.
Розробка першого радянського протичовнового комплексу далекої дії почалася в СРСР на початку 60-х років на базі літака-розвідника Ту-95РЦ.

Експериментальний екземпляр вперше піднявся в повітря 18 червня 1968 року. А в грудні 1972 року літак, який отримав індекс Ту-142, був прийнятий на озброєння. Серійний випуск стартував на авіазаводі в м. Куйбишеве (нині Самара), а з 1975 р. його виробництво перенесли в м. Таганрог.

До складу протичовнового комплексу входили пошуково-прицільна система (ППС) „Беркут-95”, пошукові гидроаккустічеськие буї, які розроблялися в київському НДІ „Гідроприлад”, і засоби поразки: протичовнові торпеди, глибинні бомби, а також морські міни.

Система „Беркут” виявляла підводні човни по чотирьох каналам: гидроаккустичним (під час ходу на глибині), магнітним і тепловим (на малій глибині), а також радіолокацією (на поверхні моря). Проте, чутливість її датчиків була недостатньою, тому в 1975 році був створений модернізованний варіант Ту-142М з ППС „Коршун”. Вісім таких машин під індексом Ту-142 М-Е (експортний) в 1986 році були поставлені ВМС Індії.

Найбільш сучасним варіантом машини є Ту-142МЗ, що виконав перший політ в квітні 1985 року. Нова ППС „Заріччя” дозволила підняти бойову ефективність комплексу в 2-2.5 раза. Він був прийнятий на озброєння в 1993 році, хоча виробництво почалося ще в 1990-м-коді. Проте, по економічних причинах виробництво припинили в 1994 р., випустивши лише 18 машин.
До складу озброєння Ту-142М і МЗ увійшли також протичовнові ракети АПР-2 і АПР-3.

У 2001 р. авіація Північного і Тихоокеанського флотів РФ мала в своєму складі 55 таких літаків, причому 2/3 з них знаходилися на консервації.

Для зв'язку з підводними човнами на базі Ту-142МЗ на початку 90-х років був побудований літак-ретранслятор Ту-142МР, оснащений довгохвильовими радіостанціями. Побудовано 10 машин, які експлуатуються на Північному і Тихоокеанському флотах РФ.