«Чисте небо - 2018»

З 8 по 18 жовтня у Хмельницькій та Вінницький областях проходили найбільші в історії незалежної України багатонаціональні авіаційні навчання «Чисте небо - 2018» («Clear Sky 2018»). В них взяли участь, окрім Повітряних Сил Збройних Сил України, також льотчики з восьми держав - членів НАТО: Сполучених Штатів, Великобританії, Нідерландів, Бельгії, Данії, Естонії, Польщі та Румунії. «…Мета навчань полягала в підвищенні рівня взаємодії наших бойових літаків з авіаційними силами Сполучених Штатів та інших держав-членів Альянсу ", - заявив Президент України Петро Порошенко.

Найбільше літаків-учасників прибуло зі Сполучених Штатів: шість винищувачів F-15C «Ігл» («Орел») 144-го авіакрила Національної Гвардії (далі НГ) штату Каліфорнія, один F-15D з 48-го винищувального крила ВПС США з бази Лайкенхейз, військово-транспортні С-130J з 146-го авіакрила НГ штату Каліфорнія і С-17 «Глоубмастер" ВПС США, два КС-135-го 126-го крила літаків-заправників авіації НГ з Іллінойсу та ударно-розвідувальний безпілотник МQ-9 «Ріпер» з бази ВПС США Мирославець, що у Польщі. У виконанні спільних завдань також брали участь винищувачі F-16C ВПС Польщі та Румунії, що діяли зі своїх баз.

Від Повітряних Сил ЗСУ залучалися екіпажі з п’яти бригад тактичної і військово-транспортної авіації на літаках Су-27М1, Су-27УМ1, МіГ-29УМ1, Су-24М, Су-24МР, Ан-26, Л-39 та літак аеромедичної евакуації "Vita". Армійська авіація ЗСУ була представлена гелікоптерами Мі-8Т. Базовими аеродромами для проведення "Чистого неба - 2018" були Старокостянтинів Хмельницької та Гавришівка - Вінницької областей, а також полігон Повурськ у Рівненській області. 

Рівень взаємодії був набагато вищий, ніж при попередніх навчаннях «Безпечне небо-2011». У 2011 році фактично проходили лише ознайомчі польоти змішаних українсько-американських екіпажів на двомісних «спарках», та перехоплення поодиноких порушників повітряного простору. Зараз же відпрацьовувалась реальна сумісність (interoperability) різних видів авіації України, США та країн НАТО під час можливих бойових дій. Наприклад, винищувачі США прикривали групи українських штурмовиків і бомбардувальників під час ударів по наземних цілях, або разом з Су-27 і «мігами» перехоплювали «ворожі» ударні літаки. Провадилося не лише взаємне ознайомлення з бойовою технікою (F-15C вперше в Україні), але й обмін досвідом між американцями та українськими пілотами, що брали участь у бойових діях на Сході.

Під час навчань відпрацьовувалися на практиці як звичайні для наших повітряних сил операції (перехоплення ворожих та супровід власних літаків, безпосередня авіапідтримка наземних військ, транспортні перевезення, евакуація поранених, рятування екіпажа збитого літака), так типові «натівські» сценарії: блокування ударною авіацією району бойових дій (AI - air interdiction), дозаправки в повітрі, захист від комп'ютерних атак (кіберзахист) тощо. Операції проводилися на велику глибину: так, американські «ігли»  злітали в Румунію, де провели повітряний поєдинок з румунськими F-16, і доповнили паливо від своїх «дійних корів» KC-135. Польські винищувачі F-16C також дозаправлялись над українською територією від американських KC-135, після чого провели дальній повітряний бій з Су-27 ЗСУ та умовно атакували наземні об'єкти. Неодноразово велися як поодинокі, так і групові близькі й далекі повітряні бої між F-15C, Су-27 і МіГ-29.

Загалом у «Чистому небі - 2018» було задіяно до 50 літаків, що виконали 330 вильотів, безпосередню участь взяло понад 700 військовослужбовців дев'яти країн. Як підкреслили керівники навчань, всі визначені навчально-тренувальні цілі (опрацьовувалося п’ять типових операцій) були досягнуті.

На жаль, як досить часто в усьому світі під час великих навчань, не обійшлося без втрат: під час виконання тренувального польоту 6 жовтня розбився літак Су-27УБМ1, загинули український пілот полковник Іван Петренко та американський підполковник Сет Нерінг (Seth Nehring)…

Хай чисте небо над Україною буде їм світлою пам'яттю!

В.Д. Романенко, к.і.н, провідний науковий співробітник ДМА