Пішов з життя Валерій Миколайович Шмаров

14 жовтня 2018 року пішов з життя Валерій Миколайович Шмаров, державний діяч, талановитий управлінець, відомий вчений.

Проста сільська родина подарувала Україні особистість, яка буде нерозривно пов’язана зі становленням державності України, її обороноздатністю, військово-промисловим комплексом. Вроджений розум, цілеспрямованість, вольовий характер сприяли блискучій кар’єрі та визнаним у державі досягненням.

Народився Валерій Шмаров 4 серпня 1945 року в с. Жолоби на Вінничині. Закінчив Київський технікум радіоелектроніки (1966), Київський державний університет ім. Т.Г. Шевченка (1972).

З 1966 по 1988 рр. його життя пов’язане з Київським радіозаводом. Там пройшов шлях від регулювальника радіоапаратури до начальника цеху. Брав участь у створенні та виробництві систем керування кількох поколінь стратегічних ракет наземного і морського базування: Р-36, Р-36М, Р-36М УТТХ, Р-36М2, 3М65, 3М37; РН «Енергія» та ряду космічних апаратів.

З 1988 по 1992 рр. – директор Жулянського машинобудівного заводу Міністерства авіаційної промисловості СРСР. Багато зусиль доклав для організації серійного виробництва зразків зенітно-ракетного озброєння.

У 1992 – 1993 рр. – перший заступник Генерального директора Національного космічного агентства України. Один зі співавторів першої Національної космічної програми України.

На усіх без винятку посадах у системі військово-промислового комплексу СРСР та України Валерій Миколайович користувався заслуженим авторитетом серед колег, вищого керівництва, в колективах, які він очолював. Два ордени –Знак Пошани» (1976) та Трудового Червоного прапора (1988) тому яскраве підтвердження.

Його глибокі знання та величезний досвід дозволили обійняти посади віце-прем’єр-міністра України з питань військово-промислового комплексу (1993 –1995), а також міністра оборони України (1994 – 1996) – першого цивільного керівника оборонного відомства часів Незалежності. Йому першому було доручено розпочати системне реформування збройних Сил України. Він перший, хто перерозподілив функції між Генеральним штабом та Міністром.

З 1997 р. Валерій Шмаров – Президент Асоціації підприємств авіапромисловості України «Укравіапром». Народний депутат України ІІІ скликання (1998 – 2002). У 2002 – 2005 рр. – Генеральний директор Державної компанії «Укрспецекспорт». 

Держава високо оцінила результати натхненної праці Валерія Шмарова, нагородивши його орденом «За заслуги» ІІІ ступеня, Іменною вогнепальною зброєю, багатьма іншими державними та галузевими нагородами.

Після завершення роботи на державній службі, Валерій Шмаров зайнявся науково-педагогічною діяльністю. З 2005 по 2017 рік був директором Аерокосмічного інституту Національного авіаційного університету. Лауреат Державної премії України (2002). Професор (2004). Доктор технічних наук (2006). 

За безпосередньої участі Валерія Миколайовича було реалізовано масштабний проект – створення Державного музею авіації, який став гордістю не тільки Національного авіаційного університету, але й усієї держави. 

Світла пам’ять про Валерія Миколайовича Шмарова назавжди залишиться у серцях рідних, близьких, колег, учнів.