25 років «Шеньчжоу-1»

19 листопада виповнилося 25 років від запуску першого китайського космічного корабля «Шеньчжоу-1». Того дня 1999 року запуск відбувся за допомоги ракети-носія «Чанчжен» («Великий похід») з космодрому Цзюцюань, який розташований на краю Бадань-Цзіліньської пустелі в низовині річки Хейхе.

Створенням космічних кораблів типу «Шеньчжоу» займалася Китайська академія космічних технологій (CAST). Програма розпочалася 1992 року. Основою головних конструктивно-компонувальних рішень став радянський корабель «Союз».

«Шеньчжоу-1» був суто експериментальним, безпілотним апаратом. Він складався із трьох модулів: орбітального, агрегатного та призначеного для спуску. Загальна маса становила 7600 кг. Корабель мав значні відмінності від пілотованих версій. Зокрема, не встановлювалася аварійно-рятувальна система, сонячні панелі не розкривалися, а були просто закріплені на агрегатному відсіку. На борту знаходилося багато макетного обладнання – лише 8 із 13 підсистем були працездатними.

Корабель вивели на орбіту із перигеєм 195 км, апогеєм 315 км та нахилом 42,6°. Один оберт навколо Землі він здійснював за 89,6 хв. Після 14 обертів «Шеньчжоу-1» отримав команду на гальмування та схід з орбіти. Його модуль для спуску здійснив м’яку посадку за 110 км на північний захід від м. Ухай в автономному регіоні Внутрішня Монголія.

CAST заявила, що місія пройшла дуже вдало. Однак корабель залишався доволі «сирим», і знадобилися ще чотири роки для здійснення першого пілотованого польоту в історії китайської космонавтики.

Після проведення необхідних робіт модуль для спуску корабля «Шеньчжоу-1» передали до Китайського музею науки та техніки в Пекіні, де його можна побачити і нині.