Перший у світі літак з турбореактивним двигуном He 178: історія інноваційного прориву

27 серпня виповнилося 85 років першому в світі літаку з турбореактивним двигуном He 178. Він був створений німецькою компанією Heinkel Flugzeugwerke і того дня 1939 року на аеродромі в Ростоку здійснив перший політ.

Це був суто експериментальний літак, який компанія створила за власної ініціативи. Її керівник Ернст Хейнкель (Ernst Heinkel) настільки прагнув зберегти свій пріоритет, що навіть не поспішав інформувати Міністерство авіації про розробку інноваційної машини. Однак він розраховував, що її демонстрація справить належне враження, й держава профінансує проект.

He 178 являв собою невеликий суцільнометалевий високоплан. Його було оснащено одним дослідним турбореактивним двигуном HeS 3B з тягою 500 кгс, який теж створила компанія Heinkel. Шасі могло прибиратися, хоча під час першого польоту залишалося випущеним. Літак мав довжину 7,48 м, розмах крила – 7,2 м, злітну масу – 1995 кг.

Перший політ He 178 тривав трохи більше шести хвилин. У роботі паливного насосу швидко стався збій, і льотчику-випробувачу Еріху Варзіцу (Erich Warsitz) довелося вимкнути двигун і планерувати на посадку. Вона вийшла вдалою. В подальших випробуваннях літак продемонстрував швидкість 600 км/год, що не справило належного враження на урядовців Третього Райху. На той час рекордні показники літаків із поршневими двигунами були суттєво вищими. Крім того, Німеччина за 4 дні після першого польоту He 178 розпочала велику війну, і від самого Гітлера надходили настанови зосереджувати зусилля на випуску серійної техніки.

Досить швидко нацистська верхівка зрозуміє перспективність реактивної авіації, і в Німеччині отримають підтримку одразу декілька відповідних програм. Однак це станеться трохи згодом, і ніяк не позначиться на долі He 178. Перший дослідний зразок виконає не більше 20 польотів і буде законсервований. До того моменту завершать будівництво другого екземпляра, однак у повітря він так і не здійметься. Обидва літаки простоять без діла на заводі в Ростоку до кінця війни і будуть знищені самими німцями, аби вони не потрапили до ворожих рук.