Стратегічний бомбардувальник В-2 Spirit

17 липня виповнилося 35 років стратегічному бомбардувальнику В-2 Spirit – єдиному в світі прийнятому на озброєння «стелс-літаку» такого класу.

Того дня 1989 року в Палмдейлі (США, штат Каліфорнія) здійнявся в небо його перший прототип та перелетів для подальших випробувань на авіабазу Едвардс. Бомбардувальник створила компанія Northrop (із 1994 об’єднання Northrop-Grumman). Значною мірою його мала радіолокаційна помітність була досягнута за рахунок аеродинамічної схеми «літаюче крило». Засновник компанії Джек Нортроп (Jack Northrop) почав займатися її практичним дослідженням ще до Другої світової війни. У повоєнний час за такою схемою були створені дослідні бомбардувальники YB-35 та YB-49, на яких вдалося вирішити дуже складну для «літаючого крила» проблему поздовжньої та курсової стійкості. Хоча зниження радіолокаційної помітності тоді не було метою, однак під час випробувань з’ясувалося, що виявити ці машини наземними радарами ППО значно складніше, ніж традиційні літаки. Цей досвіт використали під час створення В-2.

Крім аеродинаміки в конструкцію незвичного бомбардувальника впровадили цілу низку рішень, спрямованих на зниження його помітності. Зокрема, застосували спеціальне радіопоглинаюче покриття зовнішніх поверхонь та особливим чином розташували двигуни. Заради «невидимості» навіть пожертвували надзвуковою швидкістю, яка до того була однією із головних вимог до сучасних стратегічних бомбардувальників. Отриманий результат дійсно можна назвати видатним. Для радарів В-2 приблизно у 1000 разів менш помітний, ніж звичайний великий літак.

Однак вартість цієї програми вийшла занадто високою навіть для оборонного бюджету США. Станом на 2021 рік вона оцінювалася у понад 79 млрд. USD. Початково для Повітряних Сил США збиралися придбати 132 екземпляри В-2, однак обмежилися лише 21.

В-2 оснащено чотирма двоконтурними двигунами F118-GE-100 із максимальною тягою 7 847 кгс кожний. Літак має довжину 21 м, розмах крила – 52,42 м, максимальну злітну масу – 152 634 кг, розвиває максимальну швидкість 1010 км/год, може подолати понад 11000 км. Його бойове навантаження перевищує 18 000 кг. До озброєння входять ядерні та звичайні боєприпаси, зокрема високоточні бомби GBU-27 та крилаті ракети AGM-158 JASSM.

Вперше бойове застосування В-2 відбулося у 1999 році, під час операції NАТО в Югославії. На цілі було скинуто понад 600 високоточних бомб. При цьому бомбардувальники здійснили безпосадковий переліт із дозаправками паливом у повітрі зі своєї бази Уайтмен у штаті Міссурі до Косова та назад. Пізніше В-2 використовувалися під час бойових дій в Афганістані, Іраку та Лівії.