Трагедія рейсу МН17
17 липня виповнилося 10 років від трагедії рейсу МН17 – знищення російськими терористами в небі над Донбасом авіалайнера Boeing 777.
Того дня 2014 року о 12:14 за місцевим часом цей літак малайзійської авіакомпанії Malaysia Airlines залишив перон аеропорту Амстердам-Схіпхол. Він належав до родини найбільших у світі двомоторних літаків і був далеко не новим – відлітав 17 років. Однак його екіпаж на чолі з капітаном Юджином Леонгом не мав сумнівів щодо надійності свого повітряного корабля.
О 12:31 «Боїнг» здійнявся в небо та взяв курс на столицю Малайзії Куала-Лумпур. На борту перебували 283 пасажира та 15 членів екіпажу. Ніхто тоді не міг знати, що жити їм залишалося менше трьох годин.
Зв'язок із літаком перервався над Україною, приблизно о 16:20 за київським часом. Його рештки впали біля села Грабове, неподалік міста Торез Донецької області. В одну мить загинули 298 людей, серед них 80 дітей. Більшість мали громадянство Нідерландів, Малайзії та Австралії.
Майже одразу так званий «міністр оборони ДНР» Ігор Гіркін виклав пост, у якому заявив, що збито український військово-транспортний Ан-26. Невдовзі цю новину повторив російський телеканал LifeNews, а за ним підхопили інші пропагандистські медійні ресурси.
Але за годину-другу стала відома страшна правда – збито пасажирський лайнер! І тоді російські медійники швидко забули про Ан-26, а натомість стали стіною на захист терористів. В інформаційний простір почали вивалювати одну маячню за іншою. Так, вже пізно ввечері 17 липня на сайті телеканалу Russia Today з’явився пост такого собі «іспанського авіадиспетчера» з Києва, в якому йшлося, що за декілька хвилин до трагедії біля «Боїнга» були помічені літаки українських Повітряних Сил. «Сенсацію» швидко рознесли інші ЗМІ. Та коли з’ясувалося, що це фейк, про неї також швидко забули. Сам «диспетчер» виявився міжнародним аферистом. Цей Хосе Кароса Барріос Санчес пізніше заявив, що Russia Today сплатив йому за той пост майже 50 000 доларів.
Водночас знаходилося все більше реальних доказів, які переконували – маже три сотні людських душ стали жертвами ракети зенітного комплексу «Бук», запущеної із контрольованої проросійськими бойовиками території. Значний розголос у світі отримало розслідування обставин катастрофи, яке провела міжнародна група Bellingcat. В його основі лежав кропіткий аналіз величезного масиву даних з відкритих джерел, який переконливо доводив причетність росії до знищення малайзійського «Боїнга».
Офіційне розслідування вела Міжнародна спільна слідча група. Вона теж оприлюднила декілька звітів. Зокрема, 24 травня 2018 року на прес-конференції в Нідерландах її представник підтвердив, що лайнер було збито ракетою ЗРК «Бук». Він належав 53-й зенітно-ракетній бригаді російської армії із Курська. Досліджено маршрут, яким завезли комплекс на контрольовану сепаратистами територію. Були продемонстровані уламки тієї ракети.
На початку 2020-го прокуратура Нідерландів висунула звинувачення чотирьом підозрюваним у справі рейсу MH17. Ними стали: громадяни рф Сергій Дубинський (позивний Хмурий), Ігор Гіркін (позивний Стрілець), Олег Пулатов (позивний Гюрза) та громадянин України Леонід Харченко (позивний Крот).
В березні того ж року в Окружному суді Гааги розпочався процес у справі рейсу МН 17. В своє розпорядження суд отримав велетенський матеріал з фото-, відео- та аудіо-доказами, висновками експертів, показами чисельних свідків. Розглядалися різні версії, серед яких і причетність України до збиття «Боїнга». Так, 9 червня 2021-го суд відхилив версію про запуск ракети із зони, яку контролювали Збройні Сили України.
Звинувачених до Гааги доправити не змогли, і процес на ними проходив заочно. 17 листопада 2022 року суд визнав винними Ігоря Гіркіна, Сергія Дубінського та Леоніда Харченка і оголосив, що лише довічне ув'язнення буде достатнім покаранням для них. Однак судова тяганина ще далека до завершення, і схоже, що буде триватиме роками. Та зрештою, крапку у справі поставлять. Як справедливо зазначив відомий український журналіст Юрій Бутусов: «Росія буде притягнута до відповідальності як країна-терорист. Володимир Путін увійде в історію, так само як Муаммар Каддафі, як людина, через рішення якого були вбиті мирні люди, був збитий пасажирський літак».