Гелікоптер AS350 (H125) Еcureuil

27 червня виповнилося 50 років легкому, багатоцільовому гелікоптеру AS350 (H125) Еcureuil, який створив європейський концерн Eurocopter (нині Airbus Helicopters).

Того дня 1974 року в аеропорту Марсель-Прованс у Мариньяні, на Півдні Франції, здійснив політ його перший прототип. Нова машина була покликана замінити низку застарілих однокласних апаратів, зокрема Alouette II. Крім головного підприємства Airbus Helicopters у Мариньяні серійний випуск AS350 налагодили на заводі цього концерну в американському Коламбусі (штат Міссісіпі), а також на потужностях своєї дочірньої компанії Helibras у бразильському місті Ітажуба. В конструкції гелікоптера впровадили рішення, спрямовані на покращення технологічності та здешевлення серійного виробництва, що в свою чергу мало забезпечити відносно невелику ціну одного екземпляра і надати важливу перевагу перед конкурентами. Ця стратегія цілком виправдалася – вже побудовано понад 7000 машин цієї родини, і виробництво триває.

Родина гелікоптерів AS350 велика та різноманітна. Лише основних варіантів цивільного і військового призначення понад два десятки. Крім того, на його базі були створені AS355 та AS555, розвиток яких відбувався як окремих типів.

До найбільш досконалих версій належить AS350 В3, що відрізняється значною висотністю і навіть став першим вертольотом, який приземлився майже на вершині Евересту. Машину оснащено одним турбовальним двигуном Turbomeca Arriel 2B потужністю 848 к.с. Гелікоптер має довжину фюзеляжу 10,93 м, діаметр несучого гвинта – 10,7 м, максимальну злітну масу – 2250 кг, вміщує 4-6 пасажирів, розвиває максимальну швидкість 259 км/год та може подолати понад 660 км.

AS350 вважається одним із найкращих у своєму класі. Він має чудові пілотажні якості, надійний, невибагливий в обслуговуванні, пристосований до експлуатації в екстремальних умовах, оснащений сучасним обладнанням. Ці машини здатні виконувати дуже різноманітні завдання: від перевезень VIP пасажирів до рятувальних операцій на високогір’ї. Не дивно, що вони стали популярними в світі. Різні варіанти AS350 придбали цивільні і силові структури понад сорока країн, серед яких: Аргентина, Бразилія, Великобританія, Єгипет, Камбоджа, Канада, Непал, ПАР, США, Філіппіни, Франція. Щонайменше 12 екземплярів Н125 отримала і авіація Державної прикордонної служби України.