Микола Голего

15 червня виповнилося 110 років від народження українського вченого-механіка Миколи Голего.

Він народився в цей день 1914 року в селі Христинівка (нині місто у Черкаській області). Прагнучи освіти, юнак подався до Києва і 1938 року закінчив тут із відзнакою авіаційний інститут. Крім того, після навчання на льотних курсах став пілотом IV класу. Працювати він почав на Харківському авіаремонтному заводі № 242, і під час німецько-радянської війни разом з ним був евакуйований у Казахстан, до Алмати. Із 1942 року він працював головним інженером авіаремонтного заводу № 406 в Актюбінську (нині Актобе).

Микола Голего повернувся на батьківщину, коли нацистів ще не повністю вигнали з України. 1944-го року йому доручили організувати у Дніпропетровську (нині Дніпро) новий авіаремонтний завод, який мав працювати на потреби фронту. Із завданням він блискуче впорався і керував підприємством протягом майже чотирьох років. Після переведення до Києва Микола Голего у 1949 році очолив нещодавно створену Авіаційну ремонтну базу № 410 цивільного повітряного флоту (зараз ДП «Завод 410 цивільної авіації»).

Паралельно він займався науково-дослідницькою роботою, зокрема в галузі тертя та зношування. Після захисту кандидатської дисертації Микола Голего перейшов до Київського інституту інженерів цивільного повітряного флоту (нині НАУ), де у вересні 1953 року обійняв посаду завідувача кафедри  технології ремонту авіаційної техніки. У січні 1954 року він став очільником цього вишу і керував ним майже 22 роки. За цей час інститут перетворився на провідний у країні і відомий в усьому світі навчальний заклад. Значно зміцніла його навчально-лабораторна база, було побудоване ціле інститутське містечко, зріс рівень професорсько-викладацького складу, значно активізувалась науково-дослідницька робота. Сам Микола Голего став доктором технічних наук, професором, членом-кореспондентом АН УРСР.

Здавалося, досягнувши пенсійного віку Микола Лукич міг спокійно піти на заслужений відпочинок. Однак у 1977 році його призначили директором науково-технічного центру АН України «Триботехніка», який займався дослідженнями проблем експлуатації, ремонту, довговічності машин та іншими темами і, зокрема, працював на космічну галузь. Ще понад 20 років вчений віддав своїй справі. Загалом в його доробку понад 300 наукових праць та 4 монографії.

У вічність Микола Лукич Голего відійшов 27 серпня 2012 року. На його честь у 2017 році перейменували вулицю Лебедєва-Кумача у Києві, що пролягає поблизу НАУ.