Операція "Оверлорд"

6 червня виповнилося 80 років від початку операції «Оверлорд» – висадки союзних військ на західному узбережжі Франції, в Нормандії, окупованому тоді нацистською Німеччиною. Вона стала найбільшою десантною операцією в історії. Значну роль в цих подіях відіграла авіація.

Висадці передувала двомісячна повітряна кампанія, головна мета якої полягала у порушенні наземних комунікацій противника, адже у розпорядженні німців була розвинена мережа французьких залізниць і автомобільних доріг. Авіація союзників вдень і вночі завдавала масованих ударів по сортувальним станціям, залізничним коліям, мостам і шосе. В результаті залізничні перевезення у Франції в порівнянні із січнем 1944-го впали на 70 %. При цьому гинули не тільки окупанти, але й багато цивільних французів, остарбайтерів і військовополонених. Але на це ніхто не зважав, і навіть Шарль де Голль, очільник руху «Франція, що бореться», називав такі жертви вимушеною необхідністю.

Безпосередньо для забезпечення висадки в Нормандії союзники сконцентрували дуже потужне авіаційне угрупування. За різними даними до нього увійшли від 10859 до 11590 бойових літаків, понад 2300 транспортних літаків і 2600 десантних планерів. 3700 винищувачів прикривали сили десанту на узбережжі та флот в протоці Ла-Манш від ударів німецької авіації. Серед пілотів були вихідці з 14 країн: Великої Британії, США, Канади, Австралії, Нової Зеландії, Південної Африки, Родезії, Польщі, Франції, Бельгії, Норвегії, Чехословаччини, Нідерландів і Данії.

Перевага союзників у повітрі була тотальною. 3-й повітряний флот люфтваффе зміг протиставити не більше 350 боєздатних літаків. За першу добу операції союзників вони здійснили лише близько 100 вильотів, тоді як авіація противника – понад 14600.

Сама висадка 6 червня 1944 року розпочалася із великого повітряного десанту, до якого залучили 3 американські та британські парашутно-десантні дивізії, а також 1400 транспортних літаків. Десантування розпочалося опівночі, загалом із парашутами викинули близько 24 тисяч бійців. Через щільну хмарність, зенітний вогонь і недосвідченість багатьох пілотів, парашутистів розкидало на дуже великій території, подекуди вони зазнали великих втрат, однак відтягнули на себе увагу німців. Оборонці не визначили мету десанту, розкиданого на такій великій території, були змушені розтягувати свої сили для протидії.

Авіація союзників беззастережно панувала в повітрі й завдавала тяжких втрат противнику. Зокрема, під час одного з нальотів загинув командир 84-го армійського корпусу генерал артилерії Еріх Маркс, розробник першої версії плану вторгнення в СРСР.

Загалом німецьке командування не змогло розгадати задум противника і визначити заздалегідь місце висадки. Тому операція в Нормандії стала неочікуваною, сил для оборони там не вистачало, а підтягувати резерви почали із запізненням. В результаті союзники захопили всі п’ять запланованих плацдармів, закріпилися на узбережжі та розпочали накопичення сил для наступу в глиб Франції.