Міжнародний день музеїв

18 травня в більшості країн світу відзначають Міжнародний день музеїв.

Це щорічне свято започаткували 1977 року на 11-й генеральній конференції Міжнародної ради музеїв (ICOM).Тоді ж задекларували його основну мету – «подальше об’єднання творчих прагнень і зусиль музеїв та привернення уваги світової громадськості до їх діяльності».

Географія святкування Міжнародного дня музеїв постійно розширюється і нині охоплює понад 140 країн. В цей день більшість музеїв працюють безкоштовно і радо показують свої експозиції.

З 1992 року ICOM впровадила новий принцип: кожний Міжнародний день музеїв отримає свою тему. Наприклад, у 1996 році це було «Збираємо сьогодні заради завтрашнього дня», у 2002-му – «Музеї і глобалізація», у 2009-му – «Музеї і туризм», 2018-му – «Гіперпідключений музей: нові підходи, нова публіка», а цього року – «Музеї, освіта та дослідження».

У цьогорічному звернені ICOM підкреслила: «Музеї є динамічними освітніми центрами, що сприяють розвитку допитливості, творчості та критичного мислення… Від мистецтва та історії до науки та технологій, музеї є життєво важливими просторами, де освіта та дослідження сходяться, формуючи наше розуміння світу».

В Україні нараховується близько п'яти тисяч різноманітних музеїв: державних, комунальних, відомчих та приватних. За роки незалежності їх кількість збільшилась у понад двічі.

Широкомасштабне російське вторгнення в Україну стало загальнонаціональною трагедією, яка не обійшла й музеї. За даними Міністерства культури та інформаційної політики України станом на 25 лютого цього року постраждали 113 музеїв та галерей. Ось лише кілька прикладів. У селі Іванків, що на Київщині, окупанти знищили історико-краєзнавчий музей, у якому зберігалися роботи всесвітньо відомої художниці Марії Примаченко.В центрі Чернігова внаслідок варварських обстрілів було частково зруйновано Музей Українських старожитностей – дім Василя Тарновського. Під Харковом, у селі Сковородинівка, після прямого влучання російської ракети знищено Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди.

Держаний музей авіації імені О.К. Антонова є невід’ємною частиною музейного багатства України. Війна не обійшла стороною і його – з міркувань безпеки музей довелося закрити для відвідувачів, адже він розташований у безпосередній близькості від аеропорту Київ (Жуляни). Ці заходи виявилися зовсім не марними. Так, під час одного з ракетних обстрілів столиці зазнав пошкоджень адміністративний корпус.

Та попри всі обставини співробітники музею не полишили улюбленої справи. Вони продовжують дбати про свою колекцію, займаються реставраційними та науковими роботами, роблять свій внесок у війну на інформаційному фронті. Крім того, цієї весни в ангарному корпусі Національного авіаційного університету (НАУ) відкрито експозицію авіаційного озброєння, яку можуть відвідати всі охочі.

Теперішня тема Міжнародного дня музеїв якнайкраще відповідає діяльності Держаного музею авіації. Адже він входить до структури НАУ і залучений до фахової освіти, наукової роботи і патріотичного виховання студентів.