P-8 Poseidon
25 квітня виповнилося 15 років американському базовому патрульному літаку P-8 Poseidon. Його створила компанія Boeing для ВМС США за програмою Multimission Maritime Aircraft (з англ. – багатоцільовий морський літак) для заміни знаменитого Lockheed P-3 Orion.
В той день 2009 року на аеродромі в Рентоні (передмістя Сіетла, штат Вашингтон) здійнявся в повітря перший прототип літака. Його розробили на базі пасажирського лайнера Boeing 737-800. Серійне виробництво розпочалося у наступному році та триває досі. Станом на березень 2024-го побудували 178 екземплярів у трьох основних варіантах.
Серійний P-8А оснащено двома турбогвентиляторними двигунами CFM56-7B27A тягою понад 13 тс кожний. Літак обладнаний спеціальними системами, до яких належить і багатоцільовий радар надводного пошуку. Екіпаж складають двоє пілотів і до семи операторів. «Посейдон» має довжину 39,47 м, розмах крила – 37,64 м, максимальну злітну масу – 85 820 кг, максимальну швидкість – 907 км/год, дальність перегону – 8 300 км. На 5 внутрішніх та 6 зовнішніх вузлах він здатен нести до 9 т озброєння, серед якого: протикорабельні ракети AGM-84 Harpoon, протичовнові торпеди, морські міни, глибинні бомби.
«Посейдон» призначений для виявлення і знищення підводних човнів, морської розвідки, протикорабельних і рятувальних операцій. Він може діяти як у прибережних районах, так і у відкритому океані.
Крім ВМС США літаки надійшли на озброєння морської авіації Австралії, Великої Британії, Індії, Канади, Нової Зеландії, Норвегії, Південної Кореї. У 2025 році свої перші «Посейдони» отримає Німеччина.
У 2012 році P-8А дебютували на міжнародних військових навчаннях. З наступного року почалося їх бойове розгортання. З того часу «Посейдони» несуть службу як на базах у своїх країнах, так і за кордоном. Зокрема, 13–14 квітня 2022 року американські літаки, що діяли з італійського аеродрому Сігонелла на Сицилії, патрулювали над західною частиною Чорного моря, тобто саме в той час, коли Сили оборони України знищили російський ракетний крейсер «Москва».