Нова експозиція авіаційного озброєння

Державний музей авіації ім. О.К. Антонова підготував нову експозицію авіаційного озброєння, яку відкрито для огляду у навчальному ангарі Національного авіаційного університету. Серед представлених зразків найбільше привертають увагу крилаті авіаційні ракети, які сьогодні російські агресори активно застосовують у війні проти України.

Найбільша серед них Х-22, яка була створена в СРСР ще 1962-го року. Початково вона призначалася для ураження великих стратегічних об’єктів ядерною бойовою частиною. Крім того, були створені неядерні протикорабельний та протирадіолокаційний варіанти. Носіями Х-22 стали дальні надзвукові бомбардувальники Ту-22 та Ту-22М. Максимальна швидкість ракети на висоті понад 20 км у чотири рази перевищувала швидкість звуку. Її система наведення давно застаріла, можливо тому Х-22 використовуються у війні проти України не так часто як більш сучасні озброєння. Однак бойова частина ракети важить майже 1000 кг, що призводить до жахливих руйнувань. Всім пам’ятна трагедія у Дніпрі, коли 14 січня 2023 року така ракета знищила цілий під'їзд 9-поверхівки. В результаті загинули 46 осіб (серед них 3 дитини) і 75 отримали поранення.

Крилата ракета Х-55 значно новіша – її випробування почалися в СРСР у 1981 році. Серійне виробництво було розгорнуте на Харківському авіазаводі, а малогабаритні турбореактивні двигуни постачало Запорізьке об’єднання «Моторобудівник» (зараз АО «Мотор Січ»). Початково Х-55 розглядалася виключно як засіб доставки термоядерного заряду, а її носіями стали стратегічні бомбардувальники Ту-96МС та Ту-160. Ракета має дуже велику дальність – до 3500 км. Для ускладнення виявлення радарами ППО вона може летіти до цілі на малій висоті. Від початку широкомасштабної агресії проти України ворог масово засовує модернізовані ракети цього типу із «звичайними» бойовими частинами масою понад 400 кг. Зокрема, Х-55 та новітній варіант Х-555 завдавали ударів по енергооб’єктах протягом осені 2022 – зими 2023 років.

Відвідувачі ангару неодмінно звернуть увагу і на керовану зенітну ракету 5В55, що входить до складу комплексу С-300. Вона експонується разом із транспортно-пусковим контейнером. Серійно такі вироби випускав Жулянський машинобудівний завод під Києвом.

До початку поставок в Україну західними союзниками новітніх ЗРК саме С-300 залишалися найпотужнішими комплексами вітчизняної ППО. Вони застосовувалися для захисту міст та інфраструктури. Навіть ворогу довелося визнати високу ефективність бойової роботи українських розрахунків С-300. Вони збивали різні типи російських ракет, а також з іншими захисниками неба змусили загарбників відмовитися від використання пілотованої авіації за межами лінії зіткнення.

Комплекс С-300 створили в СРСР на початку 1980-х. Крім головного використання в системі ППО було передбачене застосування його ракет проти наземних цілей. Цим і скористалися російські агресори, які стали невибірково обстрілювати за допомоги комплексів C-300В1 та С-300ВМ українські міста. Серед особливо постраждалих – Харків, Запоріжжя, Кривий Ріг, Миколаїв.

В експозиції також представлені різні зразки авіаційного озброєння: гармати, бомби, керовані та некеровані ракети. Серед них чимало препарованих, і можна побачити, як вони влаштовані.

В подальшому заплановано додати до експозиції уламки збитого російського «залізяччя». Зокрема, мають бути залишки крилатої ракети Х-101, «Шахедів» та інших безпілотників.