Гелікоптер SH-3 Sea King
11 березня виповнилося 65 років одному з найвідоміших гелікоптерів у світі SH-3 Sea King.
Того дня 1959 року в Стратфорді (США, штат Коннектикут) здійснив перший політ його прототип XHSS-2. Вертоліт розробила компанія Sikorsky Aircraft, що входила до корпорації United Technologie.
Машина створювалася на замовлення ВМС США як протичовновий гелікоптер-амфібія. Якраз на початку роботи над ним у 1957 році пішов у відставку за віком засновник компанії, уроджений киянин Ігор Сікорський. В подальшому він продовжував допомагати фахівцям компанії як консультант.
Загалом було випущено понад 1400 екземплярів вертольотів цієї родини. Причому Sikorsky Aircraft побудувала трохи більше половини з них. Інші за ліцензією виробили британська компанія Westland Helicopters, японська Mitsubishi, а також італійська Agusta. Крім того, в кооперації із «Сікорським» та іншими американськими підрядниками «Сі Кінги» збирала канадська компанія United Aircraft of Canada.
Відомо понад 70 варіантів «Сі Кінга». Серед них і цивільний неамфібійний S-61L, що вміщував до 30 пасажирів. Однак абсолютна більшість машин мала військове призначення. Так, протичовновий гелікоптер SH-3D для ВМС США було оснащено двома турбовальними двигунами General Electric T58-GE-10 потужністю 1400 к.с. кожний. Він мав довжину 16,7 м, діаметр несучого гвинта – 18,9 м, максимальну злітну масу – 9 752 кг, максимальну швидкість – 267 км/год, дальність із максимальним запасом палива – понад 1000 км. Крім протичовнового обладнання на борту було можливо розташувати до 380 кг озброєння, зокрема дві протичовнові торпеди та навіть ядерну глибинну бомбу.
«Сі Кінг» вважався дуже надійною машиною. Недарма VIP-варіанти VH-3A та VH-3D, що більше відомі за позивним Marine One, поступили до ескадрильї HMX-1 Корпусу морської піхоти США як офіційні вертольоти президента Сполучених Штатів.
Крім країн-виробників військові та цивільні варіанти «Сі Кінга» придбали ще майже 30 країн. Серед них: Аргентина, Бразилія, Данія, Індія, Індонезія, Ірак, Іспанія, Малайзія, Нідерланди, Німеччина, Саудівська Аравія. У листопаді 2022 року Велика Британія оголосила, що в межах військової допомоги через російську агресію передасть Україні три Sea King HU.5, які раніше служили у Королівських ВМС. Останній із них був доставлений у травні 2023 року. ЗМІ повідомляли, що у січні 2024 року Німеччина погодилася відправити в Україну ще 6 «Сі Кінгів».