Штурм монастиря біля селища Кассіно
15 лютого виповнилося 80 років серії потужних нальотів американської авіації на старовинний бенедиктинський монастир біля селища Кассіно в Італії. Подія стала однією з найвідоміших за час боїв на Апеннінах.
Вважається, що монастир заснував ще у 529 році сам Святий Бенедикт. Обитель розташовувалася на високому пагорбі Монте-Кассіно, який наприкінці 1943 року німецькі війська перетворили на важливий пункт оборонної лінії «Густав», що захищала підступи до Риму. При цьому більшість цінностей монастиря та ченці були евакуйовані. У січні-лютому 1944 року союзні війська здійснили першу спробу захопити пагорб і монастир, однак зазнали невдачі та значних втрат. Особливо багато загиблих і поранених виявилося у 2-му армійському корпусі США.
Перед другим штурмом було вирішено здійснити повітряну операцію проти німецьких позицій на пагорбі та атакувати сам монастир, хоча у союзного командування не було переконливих даних, що він зайнятий військами противника. Від самого ранку 15 лютого 142 важких бомбардувальники B-17 Flying Fortress, а також 47 середніх B-25 Mitchell та 40 B-26 Marauder скинули на монастир та прилеглу територію понад 1000 т бомб. Вони атакували декількома хвилями, а в перервах між ними працювала артилерія союзників.
У результаті монастир зазнав великих руйнувань. Однак досі немає переконливих даних, що було вбито хоча б одного німецького солдата. Відомо лише про жертви серед цивільних італійців, які шукали притулку в абатстві.
Після нальотів німці зайняли руїни монастиря та перетворили їх на потужний вузол оборони. Союзникам довелося організувати ще три штурми, і лише в травні 1944-го вони змогли прорватися на цьому напрямку.
У повоєнний час монастир було відновлено за державний кошт Італії.