Американськими ракетами по окупантам
Проблема постачання авіаційних боєприпасів для Збройних Сил України добре відома. І якщо ЗМІ досить часто повідомляють про поставлені союзниками високоточні ракети і бомби, то про все інше згадують рідше. Наприклад, це стосується некерованих авіаційних ракет (НАР), хоча на фронті їх використовують значно більше, ніж, скажімо, «розумних» бомб.
Довгий час головним джерелом таких засобів ураження залишалася радянська спадщина. Та в січні цього року США повідомили про включення 4 000 ракет Zuni в черговий пакет військової допомоги, а в травні з’явилися перші повідомлення про їхнє застосування проти російських агресорів. 1 травня командувач Повітряних Сил України Микола Олещук навіть виклав фото цих ракет біля штурмовика Су-25.
Zuni можна вважати аналогом радянської С-13. Розробила її компанія Hunter-Douglas Division of Bridgeport Brass Company, випуск розпочався 1957 року і триває досі. Вона може оснащуватися різними видами бойових частин, скажімо, кумулятивною або осколково-фугасною. Залежно від варіанту маса ракети становить 46,3 – 61,6 кг, вона має калібр 127 мм і довжину 2790 мм. Максимальна дальність пуску сягає 9000 м. Zuni неодноразово модернізували, є навіть варіант із лазерним наведенням, однак не відомо чи поставляється така версія в Україну.
Перше бойове застосування Zuni відбулося в 1965 році, під час другої Індо-Пакистанської війни. Тоді носіями таких ракет були пакистанські винищувачі F-86. Дуже широко Zuni використовувалися у В’єтнамі, де вони стали одним із головних видів зброї американських штурмовиків, зокрема палубних А-1 та А-4.
Передбачена можливість підвішування Zuni під крило літака поодинці або в чотириствольному блоці LAU-10. Саме під такі блоки вдалося адаптувати українські Су-25.
Поставляють Сполучені Штати і значно легші ракети Hydra 70 калібром 70 мм, які виробляє компанія General Dynamics. Вперше про це стало відомо 3 травня 2023 року із поста у Twitter міністра оборони України Олексія Резнікова.
Ці НАР були створені на замовлення ВМС США ще в 1948 році. Вони теж мають чимало варіантів і пройшли серію модернізацій. Так, призначена для ураження живої сили противника версія А255/А-1 важить маже 12 кг, понад половина з яких припадає на бойову частину, що наповнена сотнями флешеттів - стрілоподібними вражаючими елементами. Її ефективна дальність пуску сягає 8 км.
Бойовий дебют Hydra 70 відбувся ще під час війни в Кореї 1950-1953 років. З того часу бойова авіація багатьох країн застосовувала такі НАР у різних регіональних конфліктах, зокрема на Близькому Сході та у В’єтнамі. В наш час у Сполучених Штатах ракети цієї родини залишаються на озброєні і гелікоптерів армійської авіації, і палубних штурмовиків вертикального злету та посадки AV-8B Harrier II, і штурмовиків Повітряних Сил А-10.
Для пусків Hydra 70 слугують 7-ми або 19-ствольні блоки. Судячи із наявних відеоматеріалів, в Україні використовується останній варіант на гелікоптерах Мі-24. Можливо і Мі-8 вже пристосовані під озброєння такими ракетами.
Загалом підтверджень використання українською авіацію американських НАР небагато, і головним чином це відео із соціальних мереж. Так, 18 липня із посиланням на Повітряні Сили були продемонстровані пуски Zuni із Су-25, а 3 вересня пуски Hydra 70 із Мі-24.
Перевага російської авіації в повітрі та насиченість бойових порядків загарбників армійськими засобами ППО призвели до того, що українські авіатори, головним чином, застосовують НАР із кабрирування. При цьому штурмовики або ударні вертольоти виходять в зону пуску на гранично малій висоті, потім роблять гірку, пукають ракети і, відвертаючи на зворотній курс, якомога швидше «пірнають» до землі. В результаті навіть якщо вони і потрапляють в зону можливого ураження ППО противника, зенітники не встигають зреагувати. Звісно такі удари завдаються не по точковим цілям, а по площах. Запорукою їх ефективності є високий рівень підготовки екіпажів та чітка взаємодія із передовими авіанавідниками.
Некерована авіаційна ракета Zuni
Ракети Zuni під час підготовки до вильоту американського F-18
Zuni біля українського Су-25
Різні варіанти некерованої авіаційної ракети Hydra 70
Пуск ракет Hydra 70 із українського Мі-24