«Бобром» по москві

6 серпня ЗМІ вчергове повідомили про падіння невідомого безпілотника неподалік російської столиці. Цього разу уламки знайшли в селі Сельхозтехніка, неподалік Подольська. Наявні фото не дозволяють ідентифікувати апарат. Однак за попередні майже три місяці назбиралося чимало відео та фотоматеріалів, які дають достатні уявлення про дрони, що стали причиною постійного головного болю російських певеошників.
Перше фото екзотичного БПЛА аеродинамічної схеми «качка» (можливо, його макету) представив відомий блогер Ігор Лаченков 11 травня цього року. Однак інформації по самому апарату не було, і він фактично залишився поза увагою медійників.
Ситуація різко змінилася 30 травня. Тоді, одразу після нальоту на москву та її околиці, вперше виклали у мережу чітке відео із цим БПЛА. Ґвалт в російському медіапросторі здійнявся страшенний. І не дивно: в атакованому районі підмосков’я знаходилася резиденція самого путіна. Та й цього замало – дрон противника вперше потрапив за межі московської кільцевої дороги та пошкодив фасад висотки на Профсоюзній вулиці. Однак з приводу типу незвичного безпілотника були лише здогадки.
Потім нальоти на москву та підмосков’я стали відбуватися регулярно. Так, 21 червня російські ЗМІ повідомили, що неподалік Наро-Фомінська впали 3 БПЛА, які начебто летіли на столицю і були збиті ППО. 4 липня телеграм-канал Times of Ukraine сповістив: «Дрон завдав удару по території військового об’єкту у м. Кубинка, є влучання в адмінбудівлю». Особливого присмаку цій інформації додавало те, що на місцевому аеродромі базується 237-й гвардійський центр показу авіатехніки, до якого входять найбільш відомі російські пілотажні групи, що в рф вважаються справжніми символами повітряно-космічних сил.
24, 28, 30 липня та 1 серпня безпілотники знову прорвалися до москви. Причому тричі удари припали на забудований хмарочосами, пафосний діловий центр «москва-сіті». Щонайменше одна із тамтешніх башт зазнала суттєвих пошкоджень. Годі й казати, що діялося в російській блогосфері та медіа! Здавалося, деякі пропагандисти просто луснуть і не стільки від люті, скільки від безпорадності. Ну як тут не згадати рядки, які Ігорь Іртеньєв написав понад 35 років тому:
Где ж ты, Троица Святая?
Где родное ПВО?
Саме в ті дні стала з’являтися інформація, що до самих загадкових дронів. Так, 26 липня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль виклав у своєму Telegram пост про форум, присвячений річниці проекту «Армія дронів». Там були і фото, які дали змогу більш детально розгледіти бойову «качку», що наробила великого переляку на москві. А 30 липня Сергій Притула та Сергій Стерненко виклали у Facebook відео, у якому представили вже цілу зграю цих «качок».
В той же день видання Defense Express репрезентувало статтю «Вперше опубліковані детальні фото дрона-камікадзе, який атакує Москву», із якої стало відомо, що у безпілотника поки немає офіційної назви, а є тільки робоча - «Бобер». Його розробник все ще залишається невідомим. Зроблено припущення, що дальність польоту апарату може перевищувати 800 км. Ймовірно, апарат оснащено інерціальною та супутниковою навігаційними системами.
Напевно розробник вибрав для свого дітища схему «качка» не стільки заради підвищення маневреності, скільки для збільшення аеродинамічної якості, а відповідно – і дальності польоту. Судячи з фото, розмах крила безпілотника становить приблизно 4 м. Він має чисті аеродинамічні форми та високу якість поверхонь. Вочевидь планер неметалевий, і він добре екранує від опромінення радарів невеликий поршневий двигун, який розташований у хвостовій частині апарату. Таким чином, цей дрон непросто виявити локаторами системи ППО.
Коментуючи нальоти БПЛА на москву, представник ГУР Андрій Юсов сказав 3 серпня в ефірі телемарафону, що ці атаки не призвели до серйозних руйнувань, але насамперед важливі не цілі ударів, а їхні наслідки. «Що побачив цілий світ? Що режим путіна, його путінська росія не здатна захистити власну територію, власну столицю і навіть об'єкти, пов'язані з їхнім сектором безпеки та оборони».
З цим важко не погодитися. Але виникає питання, що далі? Можливо вже настав час, коли варто зібрати якомога більшу кількість «Бобрів» і наслати їх, скажімо, на одну із баз стратегічної авіації рф?