Франко-британські ракети для України
11 липня агентство Reuters повідомило, що на саміті NАТО у Вільнюсі Президент Франції Еммануель Макрон заявив про готовність надати Україні крилаті ракети SCALP EG. Вони були створені в рамках однієї програми із британськими ракетами Storm Shadow, які вже використовують Повітряні Сили України проти російських агресорів.
Розробку ракети почали в 1996 році французька компанія Matra та британська British Aerospace. Реалізація проекту проходила досить швидко. Вже протягом 2000-2001 років пройшли вдалі випробування Storm Shadow/SCALP, які запускали з винищувачів-бомбардувальників Mirage 2000N та Tornado GR4. В подальшому їх носіями також стали багатоцільові винищувачі Rafale та Typhoon. Сьогодні ракету випускає європейський транснаціональний концерн MBDA.
Storm Shadow/SCALP створена з використанням елементів технології «стелз». Вона оснащена крилом, що складається, та турбореактивним двигуном Microturbo TRI 60-30 тягою понад 550 кгс. Ракета має довжину 5,1 м, розмах крила 3 м, стартову масу 1300 кг, бойову частину масою до 450 кг. Максимальна дальність польоту становить 550 км (в експортному варіанті – 290 км), а максимальна швидкість – понад 115 000 км/год. Вартість одного екземпляру в 2022 році оцінювалася в 1,4-1,7 мільйони USD.
Маршрут польоту ракети програмують до запуску, який здійснюється за принципом «вистрілив і забув». Storm Shadow/SCALP летить на малій висоті, із орієнтуванням по GPS та картографії місцевості. Точне наведення забезпечує система, яка оснащена інфрачервоною камерою високої роздільної здатності та може зіставити збережене у власній пам’яті зображення цілі з тим, що передає камера. З наближенням до цілі ракета набирає висоту, щоб збільшити поле огляду камери та покращити проникаючу здатність тандемної бойової частини. Її перший заряд пробиває отвір у перепоні, наприклад, перекритті бункеру. Другий, основний заряд спрацьовує із затримкою, вже за цією перепоною.
Крім Великої Британії та Франції Storm Shadow/SCALP мають на озброєнні Греція, Єгипет, Індія, Італія, Катар, ОАЕ, Саудівська Аравія. Вперше такі ракети у реальних бойових діях застосували Королівські ВПС Великобританії в 2003 році під час операції «Свобода Іраку». Пізніше їх використовували ще в декількох конфліктах. Зокрема, в 2015 році французькі літаки випустили понад десяток SCALP проти об’єктів Ісламської Держави в Сирії, а в 2016 році стало відомо про застосування цих ракет Саудівською Аравією в Ємені.
Перші повідомлення про наміри Великої Британії надати Україні Storm Shadow з’явилися у листопаді 2022 року. До цього спонукали удари рф далекобійними крилатими ракетами та іранськими безпілотниками по цивільним об’єктам в глибокому тилу України. 11 травня 2023 року під час виступу в парламенті міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес підтвердив, що Україна вже отримала Storm Shadow. Серед іншого він сказав: «Ми не стоятимемо осторонь, поки росія вбиває мирних жителів. Росія має визнати, що тільки її дії призвели до того, що такі системи були надані Україні». В ті дні ЗМІ також повідомляли, що український уряд запевнив про використання таких ракет лише для ураження окупаційних військ у межах суверенної території своєї держави.
Носієм Storm Shadow у Повітряних Силах України став Су-24М. При цьому до літака адаптували пілони від Tornado.
Вже 12 травня російські ЗМІ повідомили про влучання Storm Shadow у цехи колишнього «Машинобудівного заводу № 100» в Луганську, які зазнали значних руйнувань. Там знаходилися рембаза та логістичний пункт окупантів. 23 травня міністр оборони України Олексій Резніков повідомив в Twitter про зустріч із своїм британським колегою. Зокрема там йшлося: «Я був радий прийняти у себе в Києві мого великого друга Бена Уоллеса. Ми мали дуже змістовну дискусію про пріоритети підвищення обороноздатності України, зокрема, забезпечення зброєю великої дальності, такої як Storm Shadow». До цього посту було додано фото Су-24, під крилом якого журналісти розгледіли британську ракету і подали це як офіційне підтвердження її використання в Україні.
З того часу, ЗМІ неодноразово повідомляли про застосування Storm Shadow в Україні. Наприклад, на їхній рахунок віднесли ураження 22 червня Чонгарського мосту на межі Криму та Херсонської області, а також удар 11 липня по запасному командному пункту 58-ї армії в Бердянську, в результаті якого загинув заступник командуючого Південним військовим округом рф генерал Олег Цоков.
Отже Україна отримала від союзників сучасні ракети, а екіпажі Повітряних Сил вже довели, що можуть використовувати їх дуже ефективно. Залишається лише сподіватися, що поставки Storm Shadow/SCALP будуть зростати.
Крилата ракета Storm Shadow/SCALP EG
Су-24М Повітряних Сил України із двома ракетами Storm Shadow
Для підвіски на Су-24 ракет Storm Shadow використовуються пілони від винищувача-бомбардувальника Tornado