111 років з дня народження Валентини Гризодубової

27 квітня 1909 року у Харкові народилася видатна льотчиця Валентина Степанівна Гризодубова. Її батько Степан Васильович Гризодубов був авіаконструктором і винахідником , та згодом став першим авіатором міста Харкова.

Валентина Степанівна ж закінчила Пензенський аероклуб в 1929 році. Займалася планерним спортом, працювала льотчиком-інструктором в Тульській авіаційній школі. У 1934—1935 роках — льотчик агітаційної ескадрильї імені М. Горького на Центральному аеродромі.

У 1937 році на літаках УТ-1, УТ-2 і АИР-12 встановила п'ять світових авіаційних рекордів висоти, швидкості та дальності польоту. 24-25 вересня 1938 року як командир екіпажу на літаку АНТ-37 разом з Поліною Осипенко і Мариною Расковою здійснила безпосадочний переліт з Москви на Далекий Схід, встановивши світовий жіночий рекорд дальності польоту (за 26 годин 29 хвилин подолана відстань у 6450 кілометрів). За виконання цього перельоту Валентині Гризодубовій, Поліні Осипенко і Марині Расковій було присвоєно звання Героя Радянського Союзу, першим серед жінок.

Використовуючи свою популярність і знайомства у вищих колах, неодноразово клопотала на захист людей, які постраждали від репресій. Зокрема, разом з відомим льотчиком М. М. Громовим, вона заступилася за C. П. Корольова, майбутнього творця радянської космічної програми; багато в чому завдяки їхнім зусиллям його перевели з табору на Колимі в ЦКБ-29.

З 1939 року — начальник Управління міжнародних повітряних ліній СРСР.

Учасниця Другої світової війни. У березні 1942 — жовтні 1943 року — командир 101-го транспортного авіаційного полку, з жовтня 1943 року — командир 31-го гвардійського бомбардувального авіаційного полку. За час війни полковник Гризодубова здійснила близько 200 бойових вильотів!

Після війни керувала Науково-дослідним льотно-випробувальним центром, що займався створенням авіаційної та ракетної електроніки.

Валентина Гризодубова померла в похилому віці, в квітні 1993 року. В її рідному домі в Харкові нині діє музей, а місцевий аероклуб носить її ім'я (Харківський аероклуб ім. В.С. Гризодубової ТСО України).