Авіація - колиска космонавтики

Як льотчики вплинули на космос

Сьогодні, 12 квітня,  в Україні відзначають  Міжнародний день космонавтики й авіації. З 1997 року в нас святкують також День працівників ракетно-космічної галузі України.

Свято заснували  на честь першого  польоту людини в космос - радянського космонавта Юрія Гагаріна. 12 квітня 1961 на космічному кораблі "Восток-1" він стартував з космодрому "Байконур" і пролетів по навколоземній орбіти. Політ тривав 108 хвилин.

Свято встановили у СРСР ще в 1962 році, міжнародний статус воно отримало в 1968 році на конференції Міжнародної авіаційної федерації. З  2011 року цей день носить ще одну назву - Міжнародний день польоту людини в космос. Відповідну резолюцію прийняли  7 квітня 2011 року на спеціальному пленарному засіданні Генеральної Асамблеї ООН з  ініціативи Росії. 

Зараз космонавтика розвивається зі значною швидкістю - на навколоземній орбіті знаходиться безліч супутників, нові космічні проекти покликані колонізувати Марс. А колискою космонавтики по праву можна назвати авіацію. Пропонуємо Вашій увазі 3 здобутки авіації, без яких політ в космос був б не можливим. 

1. Винайдення літаків з надзвуковими швидкостями.

У 1950-х роках у СРСР і у США з’являються перші надзвукові винищувачі. Розвиток цих технологій тягнеться ще з 40-х років, коли випустили такі перші експериментальні літаки як американський Bell X-1 та радянський Ла-176.  З розвитком нових технологій вже серійні літаки отримали надзвукову швидкість і здатність літати з нею як на великих, так на гранично малих висотах. 
Отриманий досвід був безцінним для майбутніх пілотованих польотів у космос.

2. Розробкою перших космічних кораблів  займались авіаконструктори.

Сергій Павлович Корольов, який очолював Особливе конструкторське бюро №1, навчався в Київському політехнічному інституті за профілем авіаційної техніки. Під керівництвом Андрія Миколайовича Туполєва Корольов у 1929 році захистив дипломну роботу - проект літака СК-4. Спроектовані ним і побудовані літальні апарати - планери «Коктебель», «Червона Зірка» та легкий літак СК-4, призначений для досягнення рекордної дальності польоту, - показали неабиякі здібності Корольова як авіаційного конструктора. Пізніше на його ОКБ-1 розробили і виготовили і перший штучний супутник Землі, та автоматичні міжпланетні станції, запущені до Місяця, Венери і Марса. Саме на його першому пілотованому космічному кораблі «Восток-1» Юрій Гагарін вперше полетів в космос. 

3. Перші космонавти були льотчиками.

Юрій Гагарін до того як стати космонавтом був льотчиком-винищувачем. 1954 року він вступив до Саратовського аероклубу, а в 1955 здійснив перший самостійний політ на літаку Як-18. Всього в аероклубі Юрій Гагарін виконав 196 польотів і налітав 42 години і 23 хвилини.  З 1957 по 1959 він служив в Луостарі в 769-му винищувальному авіаційному полку. 

Перша людина, яка ступила на Місяць, - Ніл Армстронг служив у Військово-морських силах США. 1949 року він вступив у школу молодих льотчиків на авіабазі в Пенсаколі, а уже в 1950—1952 роках він узяв участь у Корейській війні. Там він проходив службу на славнозвісному авіаносці «Ессекс». 

У 21 столітті людство все далі проникає в космос, але потрібно памятати про значення авіації у космічних досягненнях. А сьогодні - привітайте всіх знайомих, що працюють у косічній і авіаційній сферах.