Перший комерційний рейс легендарного Конкорда

Цього дня 1976 року пасажирський літак Aérospatiale-BAC Concorde здійснив свій перший регулярний рейс за напрямом Лондон –Бахрейн. У той же день відбувся рейс від Парижу до Ріо-де-Жанейро. По 7 літаків цієї моделі мали авіакомпанії Air France і British Airways. За 27 років ними перевезли понад 3 мільйони пасажирів.

Concorde — це один із двох типів надзвукових пасажирських літаків, що були випущені до цього часу. Його фюзеляж складався з трьох частин. Передня і середня секції були герметизовані, у задній хвостовій знаходилося багажне відділення та паливний бак, який використовувався для балансування літака у надзвукових режимах польоту. Через нагрів конструкції під час польоту у такому режимі довжина літака збільшувалася на 24 см. Крило лайнера мало оживальну форму: на кінцях крила кут стрілоподібності становив близько 60 °, біля кореня крила - 80 °. «Конкорд» міг розганятися до 2 330 км/год і пролітати відстань до 6470 км.

Дослідження зі створення надзвукового пасажирського літака почали проводити у 50-х роках минулого століття, після появи надзвукових бомбардувальників. Тоді у Британії і Франції з’явилися урядові програми, покликані розробити і випустити такий лайнер. В Англії основним розробником проекту була компанія Bristol Airplane Company, у Франції - Sud Aviation. Через нестачу фінансів 26 жовтня 1962 року уряди обох країн підписали угоду про спільну працю над надзвуковим пасажирським літаком Concorde, що в перекладі з французької означає “згода”.

Деталі для прототипів виробляли окремо британські та французькі заводи, а остаточне збирання відбувалось одночасно на двох фабриках у Філтоні й Тулузі. 

Реактивні двигуни для Aérospatiale-BAC Concorde створювали спільними зусиллями британська компанія Rolls-Royce і французька SNECMA. Всього заводи виготовили 20 «Конкордів» і припинили виробництво у 1980-му році.

Перший прототип «Конкорду» піднявся в повітря 1969-го року, а перший серійний літак цієї моделі злетів у грудні 1973-го в Тулузі.

25 липня 2000 року при вильоті літака «Конкорд» з Паризького аеропорту «Шарль де Голль» сталася катастрофа – загинуло 113 людей. Air France і British Airways тимчасово припинили використання Aérospatiale-BAC Concorde.

Ця трагедія стала приводом для операторів відмовитися від польотів літаків, що на той час мали здебільшого престижне значення, тож з 2003 року експлуатацію надзвукового лайнера остаточно зупинили.