Трагічний експеримент Нестерова

104 роки тому, 8 вересня 1914 року неподалік від містечка Жовква, що на Львівщині, славетний авіатор Петро Миколайович Нестеров загинув у небі при виконанні першого в історії повітряного тарану.

Того дня австрійський літак «Альбатрос», який пілотували барон Фрідріх фон Розенталь і унтер-офіцер Франц Малина, проводив аеророзвідку. Штабс-капітан Нестеров на літаку «Моран» вступив в бій з супротивником, незважаючи на те, що машина противника була в три рази більше. 

Варто зазначити, що Перша світова війна фактично стала першим збройним конфліктом, в якому широко застосовувалася військова авіація. Техніки повітряного бою ще не існувало: військове командування вважало, що єдиною сферою застосування літаків може бути тільки розвідка. На літаки не ставили кулеметів, вважаючи, що це буде відволікати пілотів. В результаті льотчики з'ясовували стосунки в повітрі за допомогою револьверів.

Ми знаємо П.М.Нестерова, як видатного новатора авіації, тож він не погоджувався з такою позицією командування. Він був певен, що авіаційні бої не тільки можливі але й необхідні. Не отримавши від керівництва кулемета, Нестеров навіть приладнав до хвоста своєї машини величезного ножа, сподіваючись розрізати їм крила ворожих літаків, що мали полотняну обшивку.

Також  авіатор обмірковував можливість повітряного тарану. В офіційних документах було записано, що штабс-капітан Нестеров висловлював думку, що можливо збити ворожий повітряний апарат ударами зверху колесами власної машини по поверхням ворожого апарату, причому припускав можливість збереження аероплана та життя пілота, що виконував атаку.

Отже якоюсь мірою останній бій Петра Миколайовича можна вважати одним з його повітряних експериментів. Однак фортуна відвернулася від Нестерова цього разу. 

Удар прийшовся в середину «Альбатроса», колеса «Морана» потрапили під верхню площину крила, а гвинт і мотор вдарили по ньому зверху. Відірвавшись, мотор літака Нестерова впав окремо. Швидше за все, пілот загинув в момент зіткнення.

Австрійський літак якийсь час тримався в повітрі, але потім через отримані ушкодження впав на землю. Обидва австрійських пілота також загинули.

Похорон Петра Нестерова відбувся в Києві при величезному скупченні народу. У Нікольському військовому соборі відбулося відспівування. Потім траурна процесія попрямувала до Аскольдової могили, де під залпи артилерійського салюту і траурні звуки військових оркестрів відбулося поховання. 

У 1935 році кладовище знищили, мармур з пам'ятників і надгробків передали скульпторам. Тільки завдяки втручанню іноземних діячів культури вдалося запобігти знищенню могили Нестерова, її перенесли на Лук'янівське кладовище.