Перше бомбардування з повітря

Повітряне бомбардування Венеції в 1849 році - перше в історії задокументоване застосування літальних апаратів (безпілотних аеростатів) для нанесення удару по противнику. Проведена австрійськими військами проти Венеції під час революції 1848-1849 років. Ефективність бомбардування була незначна і цей перший досвід залишився майже непоміченим в світі.

У 1848 році, на хвилі революцій в Австрійській імперії, в Венеції спалахнуло повстання проти австрійського правління. Повсталі оголосили Венецію незалежною республікою.

Австрійські війська взяли в облогу Венецію, взявши її в кільце блокади, але з певних причин штурм міста був утруднений. Важка артилерія не могла бути розгорнута на вигідних позиціях через несприятливий рельєф місцевості і сильні венеціанські укріплення. В результаті обстріл міста проводився з невдалих позицій і був не ефективним.

Лейтенант австрійської артилерії Франц фон Юхатік висунув ідею бомбардувати місто з аеростатів. За його пропозицією, аеростати мали запускатися за вітром у бік Венеції, і в розрахунковий момент часу спеціальний пристрій відчіплював би підвішений вибуховий заряд. Ідея зацікавила командувача австрійськими військами маршала Йозефа Радецького і той наказав випробувати її на практиці.

Перша спроба використовувати аеростати в бойових цілях була зроблена 12 липня 1849 року, коли два бомбардувальних аеростата були запущені по Венеції. Через те що напрямок вітру змінився бомби не досягли мети. Спробу повторили 15 червня, з запуском двох аеростатів з борта військового пароплава. Цього разу все пройшло вдало - аеростати долетіли до Венеції, і в потрібний момент годинникові механізми скинули на місто шрапнельні заряди.

Хоча ефект від бомбардування був мінімальний, раптовий напад з повітря спровокував паніку серед населення Венеції, і маршал Радецький розпорядився продовжити проект. Тож 22 серпня 1849 року був запущено кілька аеростатів (за деякими даними, до 200).

Повітряні бомбардування Венеції, хоча і сприяли падінню бойового духу повстанців, нанесли дуже малий прямий збиток і залишилися майже непоміченими в іншому світі. Самі австрійці оцінювали ефект як в кращому випадку задовільний.

В результаті надзвичайно мало відомо про подробиці атаки. Наприклад, дані про час проведення атаки, кількості аеростатів і ефекті сильно різняться.