Літак повітряного спостереження та аерофотозйомки Ан-30

Розробка Ан-30 почалася в липні 1964 року, коли уряд поставив перед ОКБ ім. О. К. Антонова завдання створити на базі пасажирського літака Ан-24 спеціалізований літак для аерофотозйомки. Замовником виступило Головне Управління Цивільного Повітряного Флоту (ГВФ) за підтримки ВПС. 

Спочатку машина замислювалася в двох різних форматах: для цивільної авіації і для ВВС, однак пізніше зупинилися на єдиній компонуванні з установкою різного фотообладнання і спецапаратури на базових модифікаціях Ан-30А і Ан-30Б. 

Ескізний проект і макет під позначенням Ан-24ФК був представлений замовнику в 1965 році. Передбачалося замість РЛС «Емблема» обладнати в розширеній носовій частині засклену кабіну штурмана-аерофотозйомники, встановити додаткові паливні баки в центроплане, підфюзеляжний обтічник, наглухо зашити багажну двері, а також підняти кабіну пілотів для поліпшення огляду і доступу в кабіну штурмана, що стало відмітною ознакою всіх Ан-30. 

Повний екіпаж планувався з семи чоловік: двох льотчиків, штурмана-аерофотозйомники, радиста, бортмеханіка і двох операторів. Паралельно готувався фотообладнання дозволяє здійснювати зйомку для топографічних карт масштабом 1: 3000 і 1: 150000. Навесні 1967 на дослідному заводі ОКБ ім. Бериева в Таганрозі був виготовлений прототип - Ан-24ФК в варіанті «А». 

Перший політ на ньому екіпаж льотчика-випробувача І. Е. Давидова зробив 21 серпня 1967 року. Всього було скоєно 32 польоту за спрощеним варіантом «А». На початку наступного року в НДІ ВПС пройшли випробування Ан-24ФК в варіанті «Б», було скоєно 13 польотів. Літак випробовували льотчики-випробувачі Ю. Н. Курлін, Ю. Н. Кетов, Б. В. Степанов, В. А. Залюбовський, штурман-випробувач Г. Н. Гуменюк, бортрадист Ю. С. Сумно, провідний інженер Б. М . Юшков. 

У липні 1968 року завершилися всі заводські випробування. Міжремонтний ресурс Ан-30 був встановлений в 6000 льотних годин або 4000 польотів протягом п'яти років. Після того, як Державний науково-дослідний інститут цивільної авіації (ДержНДІ ГА) з 7 квітня по 17 червня 1970 року провів державні випробування Ан-24ФК в варіанті «А» (ведучий льотчик-випробувач К. А. Романов, провідний інженер Б. М . Ємельянов), літак був прийнятий в експлуатацію під назвою Ан-30. Випробування показали, що новий літак має значну перевагу перед своїми попередниками - Лі-2ФК, Іл-14ФК і Іл-14ФКМ. 

Ан-30 був запущений в серійне виробництво на Київському авіаційному заводі в 1971 році. Всього з 1971 по 1980 рік було побудовано 125 літаків (124 Ан-30 + 1 досвідчений в Таганрозі). За іншими відомостями - 123, також згадується цифра в 115 машин, з них 23 літака пішли на експорт в Афганістан, Болгарію, В'єтнам, Китай, Кубу, Чехію, Монголію. В 1975-му в Мячковському авіазагоні управління ГА під Москвою було створено спеціалізований підрозділ з Ан-30, яке в 1975-1980 роках здійснило фотоаерос'ёмку 28 млн кв. км. У 1975 році Ан-З0А № «СРСР-30030» був продемонстрований на авіаційно-космічному салоні в Ле Бурже. 

Незабаром були розроблені дві наступні зміни - Ан-З0М і Ан-З0Д. Створений провідними фахівцями АНТК ім. O.K. Антонова - В. А. Гарвардтом, М. А. Кокарєва, І. В. Оболончик і Е. А. Шоломицький, Ан-З0М «Метеозащіта» призначений для штучного викликання опадів шляхом дозованого відстрілу метеопатронов з гранульованим діоксидом вуглецю, активоване атмосферні опади. Ан-30Д (Дальній) «Сибіряк» устатковувався з боків фюзеляжу додатковими паливними баками, системою дальньої навігації та іншим обладнанням для польотів за Полярним колом в цілях ведення льодової розвідки. Один Ан-30Д був обладнаний радіолокаційною станцією бокового огляду «Торос» для зйомки з висоти 6000 м льодового покриву. Три літака обладнали для ведення радіаційної розвідки на ядерному полігоні в Семипалатинську. 5 січня 1978 року за посадці на аеродром в Семипалатинську-21 в складних метеоумовах один Ан-30РР розбився. Фотокартограф Ан-30Б в кількості 33 машин надійшов в окремі ескадрильї (одрае) ВПС базувалися в Красноярську (151 одрае) - 9, Чернівцях (86 одрае) - 11, Братську (5-я одрае) - потім на аеродромі Біла в Іркутській області і в Тирасполі - 10, а також в отае 2-го ГНІП (Семипалатинськ-21) - 3. 

З листопада 1981 року в Афганістані використовувався як для розвідки, включаючи гірську місцевість, так і для ведення візуального спостереження. Незабаром бойові функції екіпажів Ан-30Б стали включати «наведення бойової авіації на розкриті цілі, фотографування районів ударів до і після бойової дії, фотографування майданчиків висадки вертолітних десантів, доріг та прилеглої до них території, майданні повітряне фотографування для виявлення невідомих цілей або підтвердження інформації, пошук збитих літаків і вертольотів і інші приватні завдання. Три Ан-30Б увійшли до складу 50 окремого змішаного авіації.

Ан-30 українських ЗС приймали участь в АТО на Донбасі, літак командира Костянтина Могилка було збито, п'ятеро членів екіпажу загинули. На честь Героя України Костянтина Могилка назвали інший Ан-30.