Перше спостереження сонячного затемнення з повітряної кулі (1887 рік)

Зі шкільної лави всі знають Дмитра Івановича Менделєєва, як одного з батьків хімії. Але небагатьом відомо, що цей великий вчений надзвичайну увагу приділяв питанням повітроплавання. Не тільки теоретичним аспектам, а й практичним польотам!

Так сьомого серпня 1887 року він здійснив свій знаменитий політ на повітряній кулі. Д. І. Менделєєв був дуже захоплений можливістю з аеростата вперше спостерігати сонячну корону під час повного затемнення. 

Він запропонував використовувати для наповнення кулі не світильний газ, а водень, який дозволяв піднятися на велику висоту, що розширювало можливості спостереження. Натураліст припускав, що вивчення сонячної корони має дати ключ до розуміння питань, пов'язаних з походженням світів. З космогонічних гіпотез його увагу привернула ідея про походження тіл з космічного пилу, що з'явилася в той час. 

Цей політ привернув увагу широкої громадськості. Військове міністерство надало повітряну кулю об'ємом 700 м³. У Боблово 6 березня приїжджає І. Е. Рєпін, і слідом за Д. І. Менделєєвим направляється в Клин. У ці дні ним були зроблені замальовки. 

7 серпня на місці старту - пустирі на північному заході міста, поблизу Ямській слободи, незважаючи на ранню годину, збираються величезні натовпи глядачів. З Д. І. Менделєєвим повинен був летіти пілот-аеронавт А. М. Кованько, але через дощ, що пройшов напередодні, підвищилася вологість, куля стала мокрою та не змогла підняти двух чоловіків. За наполяганням Д. І. Менделєєва його супутник вийшов з кошика, попередньо прочитавши вченому лекцію про управління кулею, показавши, що і як робити. Менделєєв відправився в політ на самоті.

 Аеростат не зміг піднятися так високо, як того вимагали умови передбачуваних експериментів - сонце частково затуляли хмари. Куля покрила відстань близько 100 км, піднявшись на висоту в максимумі - до 3,8 км, а приблизно о 9 годині почала знижуватися до успішної посадки.

 Міжнародний комітет з аеронавтики в Парижі за цей політ удостоїв Д. І. Менделєєва медалі французької Академії аеростатичних метеорології.