7 квітня виповнилося 80 років від потоплення американською авіацією японського лінкора «Ямато».

7 квітня виповнилося 80 років від потоплення американською авіацією японського лінкора «Ямато».

«Ямато» спустили на воду 8 серпня 1940 року. Разом із однотипним  «Мусасі» вони стали найбільшими в історії кораблями свого класу. Повний водотоннаж становив майже 73000 т. Товщина броні доходила до 650 мм. У трьох баштах головного калібру були встановлені дев’ять 460-мм гармат, які могли стріляти бронебійними снарядами вагою 1460 кг.

6 квітня «Ямато» разом із дев’ятьма кораблями ескорту вийшов в море, щоб взяти учать у битві за Окінаву. Ранком наступного дня японське з’єднання помітили американські гідролітаки-розвідники. Потім за справу взялася  палубна авіація з авіаносців адмірала Марка Мітшера (Marc Mitscher). Приблизно об 11:00 над кораблями з’явилися винищувачі F6F Hellcat, які мали не допустити в район бою будь-які японські літаки.

За півтори години почалася перша атака, у якій взяли участь 280 американських пікіруючих бомбардувальників SB2C Helldiver та торпедоносців TBF Avenger. О 12:41 в «Ямато» влучили перші дві бомби. Вони знищили дві з його трьох 25-мм зенітних установок та пробили дірку у палубі. Майже одразу третя бомба знищила радарну рубку та праву кормову башту із 127-мм зенітками. О 12:45 по лівому борту лінкора вибухнула перша торпеда, яка завдала мінімальної шкоди. У наступні дві хвилини «Ямато» отримав щонайменше дві бомби і дві торпеди. Тепер втрати були відчутні: загинуло багато особового складу, особливо із зенітних розрахунків, було затоплене одне машинне відділення, і швидкість корабля знизилася.

Приблизно о 13:00 почалася друга атака. Високо над кораблем з’явилися пікірувальники, які відволікли увагу зенітників. Цим скористалися торпедоносці та всадили до трьох торпед у лівий борт і одну в правий. «Ямато» нахилився на 10 градусів на правий борт, а його швидкість не перевищувала 18 вузлів.

О 13:40 почалася третя, найбільш руйнівна атака. Принаймні 4 бомби влучили у надбудову корабля. Від численних близьких вибухів значних пошкоджень зазнав бронезахист. Найсерйознішими стали наслідки влучень ще чотирьох торпед. Три вибухнули на лівому борту, четверта вивела з ладу машинне відділення правого борту, яке було швидко затоплене. 

О 14:02 надійшов наказ залишити корабель. Ще за двадцять хвилин «Ямато» перекинувся. Випущенні останньою група «Евенжерів» торпеди влучили вже у дно корабля. Стався дуже потужний вибув одного з двох носових снарядних льохів. «Лінкор» швидко затонув. Загинули щонайменше 3055 з 3332 членів його екіпажу, включно з віце-адміралом Сеїті Іто та командиром корабля Аруга. Американцям ця перемога вартувала лише 10 літаків.