24 лютого виповнилося 90 років бомбардувальнику He 111

24 лютого виповнилося 90 років бомбардувальнику He 111, який створила німецька компанія Heinkel Flugzeugwerke. Того дня 1935 року на аеродромі Росток-Марієне здійснив політ його перший прототип.
Літак почали розробляти у 1932 році, ще до приходу Гітлера до влади, коли Німеччина частково притримувалася обмежень стосовно авіації, які стали одним з наслідків поразки у Першій світовій війні. Тому He 111 в той час подавали як швидкісний пасажирський літак. В перші роки нацистського правління пропаганда продовжувала наголошувати на цивільному призначенні машини. Однак реально для авіакомпанії «Люфтганза» поставили лише півтора десятка He 111 у ранніх версіях.
Наприкінці 1935 року запустили у серійне виробництво перший бомбардувальний варіант. Поступово літак вдосконалювали. Найбільш суттєво його вигляд змінився на початку 1938 року, коли впровадили нову носову частину із великою площею скління. У Німеччині випуск He 111 тривав майже до кінця 1944 року, і загалом побудували понад 6500 екземплярів. Крім того, до 1956 року ще 236 екземплярів під назвою CASA 2.111 побудували в Іспанії. Родина He 111 була дуже численною – відомі понад сто варіантів і модифікацій.
Одним із кращих вважався бомбардувальник He 111Н-16, який було оснащено двома двигунами рідинного охолодження Junkers Jumo 211F-1 потужністю 1300 к.с. кожний. Він мав довжину 16,4 м, розмах крила – 22,6 м, максимальну злітну масу – 14000 кг, максимальну швидкість - 440 км/год, дальність польоту – до 2300 км. З перевантаженням літак міг нести 3600 кг бомб (стандартним вважалися 2000 кг). Оборонне озброєння становили до 7 кулеметів калібру 7,92-мм. На частині літаків два з них замінили на 20-мм гармату та 13-мм кулемет.
Головним експлуатантом He 111 були нацистські люфтваффе. Літак також використовували повітряні сили Болгарії, Іспанії, Китаю, Румунії, Словаччини, Туреччини, Угорщини. Окремі літаки потрапили ще в декілька країн, зокрема Великобританію та Чехословаччину.
He 111 став одним із символів нацистської агресії. Вже на початку Другої світової, у вересні 1939 року весь світ облетіли фото «Хейкеля», що скидає свій смертоносний вантаж на Варшаву. Люфтваффе використовували ці бомбардувальники і для ударів у фронтовій зоні, і в оперативному тилу противника, і для атак у глибіні його території. У другій половині війни літак вже вважався застарілим, однак продовжував застосовуватися. Знаходилися для нього і нові ролі, зокрема у якості носія крилатих ракет «Фау-1».