6 січня виповнилося 280 років від народження Жака-Етьєнна Монгольф'є

6 січня виповнилося 280 років від народження Жака-Етьєнна Монгольф'є (Jacques-Etienne Montgolfier), французького підприємця та винахідника, співтворця першого теплового аеростата. Того дня 1745 року він з’явився на світ у родині П'єра та Анни Монгольф'є, чия паперова мануфактура була відома далеко за межами Франції.

Жак-Етьєнн був п’ятнадцятою, передостанньою дитиною, у великій сім’ї. З дитинства захоплювався математикою та фізикою. Статки батьків дозволили йому отримати гарну домашню освіту, а потім відправитися до Парижа навчатися на архітектора. Однак не довчившись Етьєнн повернувся до рідного Відалон-ле-Анноне (за 75 км від Ліона), щоб допомогти керувати родинною справою. Зарекомендував себе як талановитий інженер, серед іншого запровадив у виробництві паперу голландські технології із використанням водяних млинів.

Етьєнн разом зі старшим братом Жозефом захопилися науковими дослідженнями, зокрема почали експериментувати із наповненими гарячим повітрям невеликими паперовими оболонками. Спочатку вони були кубічної форми, а пізніше – кулястими. Декілька таких оболонок відлетіло далеко, їх носило вітром над містом, що викликало неоднозначну реакцію місцевих мешканців, які почали розповсюджувати про братів різні плітки. 

У 1782 році брати змайстрували першу модель аеростата із шовковою оболонкою і отвором унизу. Під отвором палили папір, нагріте повітря наповнювало кулю, і модель піднімалася. Поступово брати стали збільшувати розміри оболонок. Перша публічна демонстрація польоту безпілотної повітряної кулі з оболонкою з обклеєного папером лляного полотна відбулася 4 червня 1783-го в Анноне. Тоді апарат піднявся на висоту приблизно 1800 м. 

19 вересня того ж року пройшла демонстрація у Версалі перед королем Людовіком XVI та його двором. Повітряна куля пролетіла 3,5 км, причому в її плетеній корзині знаходилися перші пасажири, якими стали баран, півень і качка. Всі вони щасливо пережили політ. 21 листопада на повітряній кулі вперше полетіли люди. Вчений-фізик Жан-Франсуа Пілатр де Розье (Jean-François Pilâtre de Rozier) та маркіз Франсуа Лоран д'Арланд (François Laurent le Vieux d'Arlandes) успішно подолали майже 10 км над Парижем та Сеною.  

Брати Монгольф'є були обрані до Паризької академії наук. Винайдений ним тепловий аеростат досі називають монгольф’єром.

Жак-Етьєнн Монгольф'є помер 2 серпня 1799 року.