29 грудня виповнилося 85 років важкому бомбардувальнику В-24 Liberator

29 грудня виповнилося 85 років важкому бомбардувальнику В-24 Liberator, який створила американська компанія Consolidated Aircraft. Того дня 1939 року в Сан-Дієго (США, штат Каліфорнія) здійснив політ його перший прототип.

Для свого часу літак був вельми передовим. Наприклад, для нього обрали інноваційне крило, яке розробив молодий інженер Девід Девіс (David  Davis). В результаті В-24 міг нести більше навантаження на більшу дальність, ніж створений на 4 роки раніше В-17 компанії Boeing.
Не минуло й року, як В-24 запустили у серійне виробництво. Випуск налагодили на кількох заводах і загалом побудували понад 18000 екземплярів, що робить його наймасовішим літаком свого класу в історії.
Існувало понад 20 основних варіантів «Ліберейтора» і численні їх модифікації. Наймасовішим був В-24J, який оснастили чотирма двигунами повітряного охолодження Pratt & Whitney R-1830-35 Twin Wasp потужністю 1200 к.с. кожний. Бомбардувальник мав довжину 20,47 м, розмах крила – 34 м, максимальну злітну масу – майже 25 т, розганявся до максимальної швидкості 478 км/год та міг подолати під час перегону до 6000 км. Максимальне бомбове навантаження становило 3600 кг. Для оборони призначалися 10 кулеметів калібром 12,7 мм. До екіпажу входили 11 осіб, шестеро з яких були стрільцями.
У Сполучених Штатах «Ліберейтори» почали поступати на озброєння в середині 1941 року. Під час Другої Світової війни такі літаки також активно використовували Королівські Повітряні Сили Великобританії. Крім того, отримали їх Канада, Австралія, ПАР, Нідерланди. У повоєнний час до півсотні машин США передали гомінданівському уряду Республіки Китай, і вони брали участь у громадянській війні з комуністами. В-24 різними шляхами потрапили ще до 9 країн, зокрема до Індії, де літали найдовше – до 1968 року.

В-24 застосовувалися на всіх основних театрах воєнних дій Другої Світової. Дуже важливу роль вони відіграли під час масованих нальотів на Німеччину та союзні з нею країни. Крім того, патрульні варіанти успішно використовувалися проти німецьких підводних човнів в Атлантиці. Екіпажі любили ці літаки. Особливо цінували їх надійність та здатність витримувати значні бойові ушкодження.