Суворий погляд з неба

Задачі музею – не лише збереження артефактів, але й фіксація історичних подій. Такою стало взяття на озброєння авіації Військово-Морських Сил України ударно-розвідувальних безпілотних комплексів. Провідний науковий співробітник музею Валерій Романенко відвідав підрозділ ВМСУ під час льотно-тактичних навчань різнорідних сил флоту у рамках міжнародних командно-штабних навчань «Об’єднані зусилля-21». Фактично це був перший виліт на реальне застосування – безпілотники забезпечували дії батальйону морської піхоти та вогневих підрозділів підтримки.

Важливою складовою сучасних збройних сил є безпілотні літальні апарати (БПЛА). Вони стали не лише «очами» армій і флотів, але й «довгою рукою з мечем», отримавши високоточне озброєння. Ударні БПЛА здатні вражати всі види техніки на полі бою. Так, за 24 дні війни за Нагорний Карабах турецькі безпілотники Bayraktar TB2, згідно даних інформресурсу Clash Report, знищили 114 танків, 43 бойових машини піхоти, 42 системи ППО та 249 вантажівок.

Bayraktar TB2 Повітряних Сил на параді на честь 30-ї річниці Незалежності України

Перший безпілотний комплекс Bayraktar TB2 Збройні Сили України отримали ще в березні 2019 року. Випробування в полку дистанційно керованих літальних апаратів Повітряних Сил він пройшов успішно. Були підтверджені заявлені виробником тактико-технічні дані, серед яких - велика тривалість польоту (до 24 годин!) і бездоганна точність влучання озброєння. «Байрактари» також були випробувані в зоні ООС на сході.

Для стримування агресивних дій Росії на Чорному й Азовському морях такі БПЛА вирішено було взяти також на озброєння Військово-Морських Сил України (ВМСУ). 15 липня 2021 року флот отримав перший комплекс Bayraktar TB2. А 30 серпня була сформована перша авіаційна ескадрилья безпілотних авіаційних комплексів у складі 10-ї Морської авіаційної бригади.

Флотські «Байрактари» - вдосконаленої версії, з подвоєним (зі 150 до 300 км) радіусом дії і покращеним обладнанням. Вони здатні постійно чергувати в повітрі і швидко наносити удари по цілях, доступних лише короткий час, наприклад, по швидкісних катерах з розвідувально-диверсійними групами.

Безпілотники морської авіації несуть на борту зображення баклана. На фото добре видно різницю між «Байрактарами» ПС і ВМСУ – у останніх трилопатевий гвинт та інша система огляду FLIR

Командир морської авіабригади полковник Ілля Олєйніков зазначив на брифінгу: «Можливості цього комплексу дозволять постійно тримати під наглядом Чорноморську та Азовську операційні зони. Раніше завдання викриття надводної обстановки покладалось на вертольоти та літаки морської авіації. Літак міг на відстані у 200 км діяти у районі 1-2 години. Тепер ми отримали Bayraktar TB2, який може цілодобово вести моніторинг, а потім мінятися на інший БПЛА і так одну, дві, три доби… стільки - скільки буде необхідно. Він малопомітний, і здатний виявляти цілі на відстані до 70 км, що суттєво підвищує можливості нашої розвідки. Досвід використання комплексу свідчить, що на його застосування майже не впливають ті засоби, які зараз є у збройних силах РФ».

Морський Bayraktar TB2 в польоті

«Байрактари» мають виявляти кораблі противника, визначати точні координати та передавати онлайн цю інформацію до штабів та засобів ураження, в першу чергу - береговим ракетним комплексам "Нептун". А в деяких випадках – і самостійно наносити удари високоточними боєприпасами. Тобто порушників будуть не лише виявляти, а й суворо карати!
Зазвичай ударно-розвідувальний безпілотний комплекс «Bayraktar» ТВ2 включає дві станції управління і шість дронів. Проте комплекс для ВМСУ, окрім мобільної та стаціонарної, має ще й морську станцію управління БПЛА.

Власне літальний апарат виконаний з композиційних матеріалів і оснащений поршневим двигуном Rotax 912 потужністю 100 к.с. Його довжина - 6,5 м, розмах крила - 12 м, максимальна злітна маса - 560 кг. Максимальна швидкість – 220 км/год., крейсерська – 110-130 км/год. Радіус дії – до 300 км, тривалість польоту - 24 год., робоча стеля - 7000 м. Він оснащений системою автоматичного зльоту та посадки, що значно спрощує експлуатацію. Управління безпілотником здійснюється через закриті канали зв‘язку, які надійно захищені від засобів радіоелектронної боротьби. Наземний екіпаж включає трьох осіб: пілота, оператора систем озброєння та оператора огляду.

Bayraktar TB2 зарулює після посадки в автоматичному режимі

Система огляду FLIR – найтехнологічніша і найдорожча складова комплексу. Вона зосереджена в підфюзеляжній «кулі», що обертається на 360 градусів по горизонталі та на понад 90 – по вертикалі. До неї входить потужна оптоелектронна станція з тепловізором, завдяки якій оператори мають можливість відслідковувати противника вдень і вночі на відстані до 70 км. А лазерна система наведення забезпечує удари високоточними засобами ураження.

Високоточні малогабаритні боєприпаси МАМ розроблені турецькою фірмою Roketsan спеціально для ударних БПЛА, де мінімальна маса є критичною вимогою. Вони оснащені лазерною напівактивною головкою самонаведення, невеличкими крилами і суцільноповоротним оперенням.

Озброєння «Байрактарів» - «легкі» високоточні бомби MAM-C (на зовнішньому пілоні) та «важкі» MAM-L (на внутрішньому). До кожного комплексу закуповується до 200 таких боєприпасів

БПЛА має чотири пілони для підвіски керованих бомб. Загальне бойове навантаження становить 55-60 кг. Він може взяти 4 «легких» бомби MAM-C (кожна вагою 7 кг), або 2 «важких» MAM-L (вагою по 22,5 кг) та дві легких. Ці бомби після скидання планують до цілі. Залежно від початкової висоти, дальність польоту MAM-C сягає 8 км, MAM-L – 14 км (з можливістю підвищення при використанні GPS). «Легкі» бомби призначені для ураження піхоти, автомобілів і легкоброньованих машин, «важкі» - танків та невеликих кораблів. Система наведення забезпечує влучання з похибкою менше одного метра.

Bayraktar TB2 авіації ВМСУ повертається на стоянку після розвідувального польоту

Екіпажі безпілотників Bayraktar TB2 пройшли курс навчання в Туреччині, і наразі під наставництвом турецьких інструкторів завершують підготовку в Україні. Під Миколаєвом пройшли випробування, під час яких виконано низку навчально-бойових завдань. 20 вересня перші екіпажі відбули на бойове чергування в зону ООС.

Як повідомив головнокомандувач Збройними Силами генерал-лейтенант Валерій Залужний, станом на вересень 2021 року в Україні вже є 12 бойових дронів турецького виробництва, і планується закупити ще 24 в 2021-2022 роках. Також проходять перемовини про передачу Україні технологій і виробництва ударних безпілотних авіаційних комплексів Bayraktar TB2, та побудову біля Василькова центру їхнього обслуговування, ремонту й модернізації.

Текст, фото і відео – Валерій Романенко, к.і.н., провідний науковий співробітник музею.