Анатра-Анасаль

Літак-розвідник та легкий бомбардувальник

Розвідник та легкий бомбардувальник Анатра «Анасаль» увійшов в історію як перший серійний літак, що випускався на теренах України. Його створили й виробляли на першому у колишній Російській імперії спеціалізованому авіабудівному заводі у Одесі, що належав підприємцю Артуру Анатрі. Апарат класичної на той час біпланної схеми вперше піднявся у повітря 27 липня 1916 року. Екіпаж складався з двох чоловік – пілота та спостерігача-стрільця, озброєного кулеметом. Він же вручну скидав бомби на супротивника у разі потреби.

Літак мав дерев’яну конструкцію, обтягнуту полотном. Фюзеляж прямокутного перетину був набраний з ясеневих лонжеронів та поперечних брусів, скріплених за допомогою металевих накладок. Крила мали два соснових лонжерони, фанерні нервюри та задню кромку із дроту, що надавало останній характерну „зубчату” у плані форму. Силовою установкою слугував унікальний двигун – єдиний у світі зіркоподібний мотор з водяним охолодженням „Сальмсон” P9. Від нього походить друга частина назви – „Анатра” з „Сальмсоном”, або скорочено „Анасаль”.

Серійне виробництво розпочалося буремного 1917 року, тому й доля літака була повною пригод. Досить лише сказати, що йому довелося повоювати під прапорами ...аж 6 держав - Росії, Української народної республіки, Австро-Угорщини, Австрії, Чехословаччини та Угорщини. І це не враховуючи Білої та Червоної армій. 

Перші 46 екземплярів потрапили до царської армії, проте через повний розвал останньої наприкінці року у боях їх використати не встигли. Приблизно половина перших „Анасалів” була включена до „Повітряного флоту Української Народної Республіки”. Після її падіння структура повітряних сил була збережена, й перейшла під командування гетьмана Павла Скоропадського. Австрійці, що навесні 1918 року захопили Одесу, провели випробування літака, і за їх результатами 5 травня уклали з заводом контракт на побудову аж 200 аеропланів для своєї армії! До часу капітуляції Австро-Угорщини майже 180 машин літали у складі 4 учбових рот її ВПС.

Коли ж Австро-Угорська імперія у 1918 році розпалася на кілька незалежних держав, з вцілілих літаків 21 забрали собі австрійці, 23 – чехи та 8 – угорці. 

По відновленню УНР знову створила повітряні сили у складі двох полків, на озброєнні яких було і кілька „Анасалів”. Згадуються машини цього типу й у документах „літунської сотні” Української Галицької армії (УГА).

Загалом у 1917-1919 рр. було побудовано понад 350 літаків „Анатра”, проте зберігся лише один – у Чехії. У музеї представлено повномасштабний макет, побудований на Одеському авіаремонтному заводі.

Перший політ: 25 липня 1916 р.
Екіпаж: 2 чол.
Двигун: „Сальмсон”, 1х150 к.с.
Довжина: 8.1 м
Розмах крила: 11.42 м
Площа крила: 37 м2
Злітна вага: 1160 кг
Максимальна швидкість: 144 км/год
Практична стеля: 4300 м
Тривалість польоту: 3.5 год.
Час набору висоти 1000 м - 6.7 хв.
Розгін/пробіг: 85/90 м
Озброєння: один 7,62-мм кулемет, бомби загальною вагоюдо 80кг
Серійне виробництво: у 1917-1918 рр. на одеському заводі А.А. Анатра побудовано понад 350 літаків.
Стояли на озброєнні армій України, Росії, Австро-Угорщини, Австрії, Чехословаччини та Угорщини

Інші повітряні судна КБ